Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Laboratoria chemiczne gościły licealistów z Wałbrzycha

01.06.2016 | Aktualizacja: 01.06.2016 15:30

Uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego w Wałbrzychu na zajęciach w laboratorium chemicznym Politechniki Wrocławskiej

Uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego w Wałbrzychu w środę eksperymentowali w laboratorium chemicznym na Politechnice Wrocławskiej. Zajęcia odbyły się  w ramach stałej współpracy uczelni ze szkołami ponadgimnazjalnymi z Dolnego Śląska   

Tematem środowych zajęć były badania nad reakcjami typu redox. Jak tłumaczy prof. Jadwiga Sołoducho, koordynatorka programu współpracy PWr ze szkołami, znajomość reguł wyznaczania stopni utlenienia pierwiastków to podstawa chemii nieorganicznej i elektrochemii, pozwala bowiem na elektronową interpretację reakcji utleniania i redukcji.
- Dzisiejsze tematy były związane ze szkolną podstawą programową, więc dobrze nam się to wszystko zgrało – mówi dr Krzysztof Pradel, nauczyciel wałbrzyskiego LO. – W szkole nie mamy możliwości przeprowadzenia doświadczeń, w których będzie mogła uczestniczyć około 30-osobowa klasa.
Zajęcia prowadzili pracownicy Zakładu Technologii Organicznej i Farmaceutycznej dr inż. Marta Tsirigotis-Maniecka, Sebastian Balicki oraz Rafał Ziewiecki. Chemiczne eksperymenty licealistów były możliwe dzięki projektowi „Współpraca Politechniki Wrocławskiej ze  Szkołami Ponadgimnazjalnymi”. W jego ramach pracownicy uczelni realizują kursy wspomagające nauczanie przedmiotów ścisłych w szkołach ponadgimnazjalnych z terenu Dolnego Śląska.
- Zainteresowanie tym projektem w szkołach z Wrocławia i regionu jest ogromne. Znacznie przerosło nasze oczekiwania – podkreśla prof. Jadwiga Sołoducho. – Na pewno będziemy go chcieli kontynuować w kolejnych latach.
red.