Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

51 uczniów ukończyło kolejną edycję projektu „Młody chemik eksperymentuje”

04.06.2016 | Aktualizacja: 04.06.2016 20:09

Zakończenie 29. edycji projektu "Młody chemik eksperymentuje" (fot. Krzysztof Mazur)
W sobotni poranek gimnazjaliści i licealiści odebrali dyplomy potwierdzające ich naukę w 29. edycji projektu „Młody chemik eksperymentuje”, a najlepszym wręczono także nagrody. Uczniowie brali udział w zajęciach laboratoryjnych, wykładach i wyjazdowych warsztatach
Projekt jest wspólną inicjatywą Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej, Sekcji Dydaktyki Chemii wrocławskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Chemicznego oraz Stowarzyszenia na rzecz Ekologii Humanistycznej EKOS. Finansowo wspiera go Fundacja KGHM Polska Miedź.
W tegorocznej edycji uczestniczyło 24 licealistów i 31 gimnazjalistów (z których kurs ukończyło 27). To uczniowie z Wrocławia, Bogatyni, Sułowa, Siedlikowa, Doruchowa, Krotoszyna, Strzelina i Zgorzelca. Przez cały rok brali udział w zajęciach laboratoryjnych i wykładach. Mieli także okazję pojechać na warsztaty do Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku oraz do wrocławskiego Centrum Wiedzy o Wodzie Hydropolis. I podobnie jak w szkole – także tu pracowali na swoje oceny. Średnia ocen w grupie gimnazjalnej w tym roku wyniosła 3,45, w grupie licealnej – 4,1.
- Kurs jest bardzo wymagający, a oceny ostre – podkreślał Tomasz Chmielewski, koordynator projektu „Młody chemik eksperymentuje”.
W sobotę uczestnicy kursu odebrali dyplomy, a najlepsi także nagrody. Wśród gimnazjalistów najlepsze okazały się Julia Kończak i Kamila Kowalska – obie miały średnią 5,0. Wśród licealistów najwyższe oceny zebrała Aleksandra Otworowska (6,0), a dalej byli: Maria Baranowska i Julia Dzierla (5,5), Alicja Kramarz, Julia Kocel, Katarzyna Sierakowska, Anna Glinkowska, Mateusz Bożejko i Edmund Pelc (5,0). Nagrody wręczał im m.in. prof. Wojciech Witkiewicz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu, Ośrodka Badawczo-Rozwojowego, który dla uczestników kursu wygłosił także wykład plenarny o początkach chirurgii i jej stanie rozwoju w XXI w.
- Młody chemik już nam się troszkę postarzał, włosy mu się przerzedziły, ale dalej eksperymentuje – żartował Chmielewski, nawiązując do 29-letniej historii kursu. – Od samego początku stawiamy na rozwijanie umiejętności logicznego myślenia i czytanie ze zrozumieniem. Uczniowie mają tu szansę przeprowadzać eksperymenty, których nie mogliby zrealizować w szkole, choćby ze względu na brak laboratoriów. Cieszymy się tym, że wśród absolwentów kursu wielu jest późniejszych studentów naszej uczelni.
Do tej pory w projekcie „Młody chemik eksperymentuje” wzięło udział 2043 uczniów.
lucy