Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

​Zespół z Gimnazjum w Świerzawie zwycięża w Akademii Boscha

23.06.2016 | Aktualizacja: 23.06.2016 14:25

Zespół z Gimnazjum w Świerzawie, który zwyciężył w konkursie (fot. LR)

Rekordową liczbę stu projektów zgłosili w tym roku gimnazjaliści biorący udział w Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha. W jej wrocławskiej edycji konkursowe jury za najlepszy uznało system Closed skonstruowany przez pięcioro uczniów z Gimnazjum w Świerzawie

Closed – zainstalowane w drzwiach – sprawdza, czy zamknęliśmy je na klucz po wyjściu z domu.  Robi to dzięki czujnikowi ultradźwiękowemu, który mierzy odległości wewnątrz zamka, sprawdzając, czy odpowiadają stanowi, gdy konstrukcja zamka jest zablokowana. Tuż po tym urządzenie wysyła impuls elektromagnetyczny do diody, a docelowo także smsa do użytkownika drzwi. 

bosch2016_6.jpg
Ma to nam oszczędzić czasu w sytuacjach, gdy w połowie drogi do szkoły czy pracy zastanawiamy się, czy aby na pewno zamknęliśmy za sobą drzwi. Urządzenie może być także dobrym alarmem, kiedy do naszego mieszkania dostaje się złodziej.

Skonstruowali je uczniowie z Gimnazjum w Świerzawie pod opieką nauczyciela Piotra Melnarowicza. Nad wynalazkiem pracowali: Karolina Pieterek, Jakub Ptak, Michał Fidera, Antonii Krakowiak i Dawid Dziedzic.

Drugie miejsce we wrocławskiej edycji konkursu zdobyli gimnazjaliści z Zespołu Szkół w Minkowicach Oławskich: Arkadiusz Dancewicz, Kamil Żabranowicz i Sebastian Włodarczyk, którzy pracowali pod opieką Joanny Kowal-Łach. Skonstruowali Wristwibroalarm, czyli urządzenie zastępujące dzwonek do drzwi. Składa się z opaski zakładanej na nadgarstek, która wibruje i świecą się jej diody, gdy ktoś naciska na przycisk „dzwonek” przy naszych drzwiach. Wristwibroalarm ma pomagać osobom niesłyszącym, ale może służyć także np. matkom z małymi dziećmi i – na co zwróciło uwagę jury – także w innych sytuacjach, np. gdy użytkownik ma duży dom z ogrodem i ciesząc się ładną pogodą, może nie usłyszeć, że ktoś dzwoni do jego drzwi.  

bosch2016_7.jpg
Na trzecie miejsce, zdaniem jury, zasłużyli uczniowie gimnazjum z Zespołu Szkół im. M. Kopernika w Męcince: Ernest Rudziec, Alicja Derda, Martyna Kostrz, Klaudia Malina i Marcin Przedwojewski, którzy pracowali pod opieką Beaty Melnarowicz. Przygotowali Aptekarza, czyli urządzenie wydające nam leki o wyznaczonych porach. Wystarczy je raz w tygodniu uzupełnić i ustawić, o jakich porach ma nam wydzielać leki.

bosch2016_3.jpg
Jak podkreślali młodzi wynalazcy, Aptekarz jest w sam raz dla osób starszych i mających problemy z pamięcią, a także dla zapracowanych, którym zwykle umykają godziny przyjmowania leków.

W finale konkursu znalazły się także nawigator jazdy, elektroniczna tablica, miejski przewodnik dla niewidomych, elektroniczna opiekunka (idealna do grupowych wyjść z uczniami), Magic Hand, czyli rękawica zastępująca myszkę komputerową, urządzenie monitorujące uprawę rośliny i Czujne Okienko zamykające się samodzielnie przy silniejszym wietrze.

- To już szósta edycja konkursu i wiele imponujących wynalazków widzieliśmy, a mimo to co roku uczniowie bardzo nas zaskakują – mówił dr Tadeusz Lewandowski, prodziekan ds. studenckich na Wydziale Mechanicznym i przewodniczący jury konkursu we Wrocławiu. – Niektóre z nich po dopracowaniu nadają się do komercjalizacji i z powodzeniem mogłyby wejść na rynek.

- To niesamowite, że w tak młodym wieku macie takie otwarte umysły i kreatywne pomysły mogące ułatwić nam wszystkim życie – mówił do uczniów Piotr Pyzio, dyrektor ds. technicznych Fabryki Układów Hamulcowych Bosch. 

W tegorocznej edycji Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha wzięło udział 1500 uczniów, którzy brali udział w warsztatach przygotowanych przez koła studenckie na Politechnice Wrocławskiej i Politechnice Warszawskiej. Po tym etapie pracowali nad własnymi projektami, które zgłaszali później do konkursu.

W programie (bezpłatnym dla szkół) wzięło udział 46 gimnazjów.

lucy