Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Doktorant PWr laureatem konkursu „Innovators Under 35 Poland”

27.06.2016 | Aktualizacja: 27.06.2016 15:05

Krystian Piećko (fot. Bartosz Kopańczyk/materiały prasowe)

Krystian Piećko, doktorant z Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej został laureatem polskiej edycji konkursu „Innovators Under 35” organizowanego przez magazyn MIT Technology Review. Piećko został wyróżniony  za stworzenie platformy do analizy danych DataWalk, która ma m.in. zapobiec oszustwom finansowym i praniu pieniędzy

DataWalk jest platformą do analizy danych pozwalająca na odkrywanie i analizowanie ukrytych relacji pomiędzy danymi. Pozwala łączyć wiele zbiorów danych w jednym, służącym do analiz środowisku, a także łatwo zmieniać logiczny model danych. Platforma może być stosowana do obsługi ogromnych zbiorów danych, przyspieszając ich integracje i analizę nawet dziesięciokrotnie.
Jednym z kluczowych aspektów działania DataWalk, jest sposób w jaki platforma zarządza danymi. – Tradycyjne analizowanie danych oznacza przenoszenie terabajtów danych z jednej lokacji do drugiej, a to niestety zmniejsza szybkość operacji, mnoży zasoby przeznaczone na ruch i przechowywanie danych. Tymczasem w celu przeprowadzenia analizy DataWalk nie musi powielać przechowanych danych w celu dokonania analizy, co czyni go bardziej elastycznym – tłumaczy Piećko.
Jedną z pierwszych branż, które są zainteresowane wykorzystaniem potencjału DataWalk są finanse i bankowość, bowiem platforma może być wykorzystana do analizy transakcji finansowych i wykrywania mechanizmów prania pieniędzy i oszustw.
Konkurs „Innovators Under 35” organizuje od 1999 r. magazyn „MIT Technology Review", który jest wydawany przez renomowany Massachusetts Institute of Technology. Nagradzani są w nim innowatorzy, którzy nie ukończyli 35. roku życia, a dzięki swojemu wkładowi w rozwój nowych technologii w nieoceniony sposób przyczyniają się do znalezienia odpowiedzi na wyzwania współczesnej rzeczywistości oraz poprawy życia wielu osób na świecie.
Laureatami drugiej polskiej edycji konkursu zostało w tym roku dziesięciu młodych naukowców – trzy kobiety i siedmiu mężczyzn. Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 28 czerwca w Warszawie. Wówczas poznamy także laureatów wyróżnienia Innowator Roku oraz Innowator Społeczny 2016, którzy zostaną wybrani spośród najlepszej dziesiątki konkursu.

mc