Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Doktorant PWr w komitecie organizacyjnym Science: Polish Perspectives

08.07.2016 | Aktualizacja: 08.07.2016 10:12

Konferencja Science: Polish Perspectives w 2014 r. (fot. Thomas Newport)

Po raz piąty w Wielkiej Brytanii spotkają się polscy studenci i doktoranci studiujący na uczelniach w kraju i zagranicą. Na konferencji Science: Polish Perspectives opowiedzą o swoich projektach naukowych, a przede wszystkim będą mieli okazję poszukać partnerów do nowych inicjatyw
Konferencja to inicjatywa samych studentów, którzy organizują ją we współpracy ze sponsorami i pod patronatem m.in. polskiej ambasady w Wielkiej Brytanii, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego czy Polskiej Akademii Nauk.
Tegoroczna, piąta już edycja, jest planowana na 18 i 19 listopada. Odbędzie się w kampusie Uniwersytetu Oxford. Może w niej wziąć udział około 300 studentów i doktorantów z Polski – przede wszystkim tych studiujących poza granicami kraju, ale także uczących się na polskich uczelniach.
Spotkanie ma charakter popularnonaukowy. Studenci i doktoranci przedstawią na nim swoje projekty i osiągnięcia naukowe o bardzo szerokiej tematyce, od fizyki kwantowej po kwestie DNA mamuta.
- Konferencja jest okazją do spotkania ludzi z ogromnym potencjałem, kreatywnych i uzdolnionych. Tym samym daje nam szansę znalezienia partnerów do kolejnych ambitnych projektów naukowych – podkreśla Jędrzej Górski, doktorant na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym PWr, który jest członkiem tegorocznego komitetu organizacyjnego konferencji, a wcześniej dwukrotnie w niej uczestniczył.
Pierwszego dnia konferencji zaplanowano warsztaty i prelekcje, drugiego – panel dyskusyjny z udziałem znanych naukowców i sesje posterowe. W niedzielę uczestnicy spotkania mogą jeszcze razem zwiedzić Oxford.
Wśród ubiegłorocznych prelegentów (tzw. keynote speakerów) byli: prof. Wiesław Nowiński, pracujący w singapurskiej Agency for Science, Technology and Research, autor komputerowej mapy mózgu; prof. Mariusz Jaskólski, chemik zajmujący się m.in. strukturą enzymów retrowirusowych, roślinnymi białkami wiążącymi hormony czy badaniami krystalograficznymi makromolekuł z subatomową rozdzielczością; dr hab. Izabela Wagner, ceniona socjolożka i prof. Jerzy Vetulani, biochemik i neurobiolog, laureat wielu nagród (m.in. za badania nad mechanizmami działania elektrowstrząsu), znany popularyzator nauki i jeden z najczęściej cytowanych polskich naukowców. Tegoroczni keynote speakerzy zostaną ogłoszeni niebawem.
Misje balonowe
W komitecie organizacyjnym Science: Polish Perspectives Jędrzej Górski objął funkcję „public engagement oficer”, co oznacza, że współorganizuje panel dyskusyjny i warsztaty oraz jest zaangażowany w pozyskiwanie sponsorów dla tego wydarzenia. Uczestników konferencji doktorant PWr zaprosi także do udziału w organizowanym przez siebie szkoleniu, na którym opowie o podstawach misji balonowych.
 – Wytłumaczę, od czego zacząć organizowanie eksperymentu naukowego, który ma zostać przeprowadzony kilkadziesiąt kilometrów nad powierzchnią ziemi – wyjaśnia. – Wspólnie przeprowadzimy także „misję fotograficzną”, wypuszczając w powietrze balon z gondolą, w której znajdzie się aparat i kamera.
Jędrzej opowie także o projekcie FREDE oraz misjach JADE i LEO3, w które był zaangażowany. Jako kierownik inicjatywy FREDE czuwał nad całością badań, analiz, prac projektowych i konstrukcyjnych, dzięki którym jesienią ubiegłego roku studencka aparatura dokonała pomiarów procesu rozpadu freonów w stratosferze. Z kolei w misjach JADE (2015 r.) i LEO3 (2016 r.)wspólnie z naukowcami z kilku ośrodków w Polsce przeprowadził eksperymenty naukowe ponad 30 km nad ziemią. Za oba uczestnicy tych inicjatyw zostali nagrodzeni pierwszymi miejscami w dwóch edycjach międzynarodowego konkursu Global Space Balloon Challenge.
Okazja do porównań
Zainteresowani udziałem w konferencji Science: Polish Perspectives muszą wysłać organizatorom swoje dossier i abstrakt wystąpienia związanego z prowadzonymi przez nich badaniami czy projektami naukowymi.  – Zachęcam każdego, kto zajmuje się tematyką ponadlokalną i kto poważnie podchodzi do swoich badań – mówi Jędrzej. – Warto wybrać się do Oxfordu choćby po to, żeby zobaczyć, jak do różnych kwestii podchodzą nasi koledzy z zagranicy. Możemy też spotkać osoby, które pchną nas na nowe tory albo w przyszłości staną się partnerami w badaniach.
Udział w spotkaniu kosztuje około 50 funtów. Uczestnicy, którzy zostaną zakwalifikowani np. do sesji posterowej, mogą liczyć na niższe ceny.
lucy