Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Młodzi naukowcy z PWr laureatami programu Iuventus Plus

08.07.2016 | Aktualizacja: 08.07.2016 13:48

Gmach główny Politechniki Wrocławskiej (fot. Krzysztof Mazur)
Pięciu badaczy z Politechniki Wrocławskiej zostało laureatami V edycji konkursu Iuventus Plus organizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zyskają dofinansowanie na prowadzone przez siebie badania - od blisko 100 tys. zł do 300 tys. zł
Program Iuventus Plus jest skierowany do naukowców przed 35 rokiem życia, którzy prowadzą badania na wysokim poziomie i posiadają wyróżniający się dorobek naukowy w zakresie publikacji o zasięgu międzynarodowym.
W piątej edycji programu komisja konkursowa rozpatrzyła 894 wnioski i przyznała dofinansowanie 56 młodym naukowcom, których projekty uzyskały najwyższą ocenę końcową. Wśród nich znalazło się pięć osób z Politechniki Wrocławskiej:
dr inż. Grzegorz Soboń (Wydział Elektroniki) –300 tys. zł dofinansowania,
dr inż. Jarosław Sotor (Wydział Elektroniki) – 300 tys. zł dofinansowania,
Jan Kopaczek, doktorant na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki – 300 tys. zł dofinansowania,
Demis Pandelidis, doktorant na Wydziale Inżynierii Środowiska – 300 tys. zł dofinansowania,
Łukasz Dusanowski, doktorant na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki – 99 875 zł dofinansowania.
Łukasz Dusanowski w swoich badaniach stara się zdobyć wiedzę na temat możliwości generacji pojedynczych par splątanych polaryzacyjnie fotonów o długościach fal z zakresu telekomunikacyjnego w pojedynczej kresce kwantowej InAs/InP.
– Emiter splątanych par fotonów jest jednym z podstawowych komponentów kluczowych dla kwantowego przetwarzania informacji m.in. do budowy wzmacniacza kwantowego pracującego na fotonach o długościach fal pozwalających na wydajną transmisję w światłowodach kwarcowych – tłumaczy naukowiec.
Budżet programu wynosił 15 mln zł, a maksymalne dofinansowanie nie mogło przekroczyć 300 tys. zł.
mc