Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Sukces polskiej reprezentacji na matematycznych mistrzostwach w Paryżu

29.08.2016 | Aktualizacja: 31.08.2016 18:46

Matematyczna reprezentacja Polski w Paryżu (fot. AS)
Z dziewięcioma medalami wrócili polscy matematycy z rozgrywanego w Paryżu finału Międzynarodowych XXX Mistrzostw w Grach Matematycznych i Logicznych. Nasi reprezentanci przywieźli po trzy złote, srebrne i brązowe medale

Reprezentację Polski tworzyło 29 osób, które zakwalifikowały się do finału podczas Mistrzostw Polski rozgrywanych na Politechnice Wrocławskiej.  Zawodnicy mierzyli się z matematycznymi zadaniami w swoich kategoriach wiekowych – od uczniów szkół podstawowych, przez gimnazjalistów i licealistów, po studentów, dorosłych i profesjonalistów zawodowo zajmujących się informatyką i matematyką.

Złote medale wywalczyli: Paulina Żeleźnik z wrocławskiej Szkoły Podstawowej nr 24 (kategoria CE –uczniowie klas trzecich szkół podstawowych), Radosław Girul z wrocławskiego Gimnazjum nr 38 (kategoria C2 – gimnazjaliści) i Łukasz Bożyk, student matematyki na Uniwersytecie Warszawskim (kategoria L2 – studenci).
Srebrne krążki z Paryża przywieźli: Szymon Grech z Obornik Śląskich, ze Szkoły Podstawowej w Koszarawie Bystrej (kategoria CE), Maciej Maruszczak ze szczecińskiego Liceum Ogólnokształcącego nr XIII (kategoria L1 – licealiści) i Łukasz Kalinowski z Bydgoszczy, student matematyki na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu (kategoria L2).
Na brązowe medale zasłużyli: Norbert Dąbrowski ze Szczecina (kategoria CM – uczniowie klas czwartych szkół podstawowych), Antoni Buraczewski z wrocławskiej Szkoły Podstawowej nr 107 (kategoria C1 – uczniowie klas piątych i szóstych klas podstawowych) i Sylwester Błaszczuk z Warszawy (kategoria HC – osoby zawodowo zajmujące się informatyką i matematyką).
- Liczyłem na cztery, maksymalnie pięć medali – mówi doc. Janusz Górniak, prodziekan Wydziału Matematyki Politechniki Wrocławskiej i opiekun matematycznej reprezentacji Polski. – Dziewięć jest więc dużym sukcesem. Warto też podkreślić, że jedenastu innych zawodników naszej reprezentacji zajęło bardzo dobre miejsca w pierwszych dziesiątkach swoich kategorii.

Miejsca Polaków w pierwszych dziesiątkach poszczególnych kategorii:
CM – Ignacy Boehlke (9. miejsce), Olga Pawlikowska (10.),
C1 – Stanisław Nowakowski (6.),
C2 – Damian Dąbrowski (6.), Justyna Palikowska (10.),
L1 – Anna Szymańska (6.), Mateusz Radecki (7.), Mateusz Rzepecki (9.),
L2 – Radosław Serafin (4.), Tomasz Skalski (5.), Grzegorz Adamski (6.).
Międzynarodowe Mistrzostwa w Grach Matematycznych i Logicznych są organizowane w Paryżu od 1987 r. i nieoficjalnie nazywa się je mistrzostwami świata. Polska reprezentacja uczestniczy w nich od 1992 r.
r