Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Od przedszkolaka do seniora. Dolnośląski Festiwal Nauki na Politechnice Wrocławskiej

08.09.2016 | Aktualizacja: 13.09.2016 12:30

(fot. Krzysztof Mazur)

"Ziarna wiedzy" to hasło tegorocznej edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Na Politechnice Wrocławskiej odbędzie się ponad czterysta wydarzeń przygotowanych przez naukowców i studentów. Początek już 16 września
- Tematyka festiwalowych imprez obejmie niemal wszystkie obszary badań naukowych – zapowiada prof. Piotr Dudziński, pełnomocnik rektora ds. DFN na Politechnice. – Naukowcy zabiorą swoich gości w świat biomechaniki, symulacji komputerowych, mikroelektroniki czy nanotechnologii. Tajniki swojej pracy zdradzą chemicy, geoinżynierowie, informatycy czy inżynierowie ochrony środowiska.
W programie nie zabraknie spotkań z twórcami gier komputerowych, konstruktorami robotów, dronów i łazika marsjańskiego. Będzie też okazja zobaczyć wynalazki wykorzystujące technologię 3D, wystawy i instalacje naszych architektów, urbanistów i budowniczych. 

att_okladka_DFN_2016.jpg

- Zapraszamy do naszego centrum festiwalowego w budynku C-13 – dodaje dr hab. Elżbieta Wojaczyńska, koordynatorka DFN na Wydziale Chemicznym. – Od 19 do 21 września będzie się tam naprawdę wiele się działo. Przygotowaliśmy eksperymenty naukowe, konkursy gier matematycznych i logicznych, warsztaty wspinaczki linowej, ale też pokazy wschodnich sztuk walki.
Dr Wojaczyńska dodaje, że program festiwalu każdego roku się zmienia: - Dochodzą nowe warsztaty, pokazy czy wykłady, zaangażowanych jest mnóstwo osób. Koordynatorka zapewnia, że oferta przygotowana jest z myślą o szerokiej grupie odbiorców – od przedszkolaka do seniora. 

debata2015_1g.jpg

Tradycyjnie na naszej uczelni odbędzie się jedna z wiodących imprez festiwalu – debata oksfordzka. Młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Dzierżoniowie zmierzy się w walce na słowa i argumenty z uczniami III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu. Będą debatować na temat: "Co wyrasta z ziaren wiedzy, czyli jak zaplanować swoją przyszłość". Ich potyczki słowne oceni rada mędrców, a nad przebiegiem spotkania będzie czuwać dr hab. Bogusław Bednarek z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. 
XIX Dolnośląski Festiwal Nauki zakończy się 21 września galą finałową na Politechnice Wrocławskiej. Jej gośćmi będą m.in. złote polskie medalistki z Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro: Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj.
Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny. Na niektóre trzeba się jednak wcześniej zapisać (za pośrednictwem strony internetowej DFN-u). Szczegółowy program dostępny jest tutaj.
Po edycji stacjonarnej DFN zawita kolejno do różnych miast w regionie: Legnicy, Lubina, Zgorzelca, Jeleniej Góry, Bystrzycy Kłodzkiej, Dzierżoniowa, Wałbrzycha, Ząbkowic Śląskich, Głogowa.
ISZ