Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Stypendium im. Leszczyńskich przyznane. Dostała je studentka trzeciego roku

28.05.2014 | Aktualizacja: 02.06.2014 11:31

Uroczystość przyznania pierwszego stypendium im. Leszczyńskich (fot. Krzysztof Mazur)
Ilona Góral została pierwszą laureatką stypendium im. Danuty i Jerzego Leszczyńskich jako najlepsza studentka Wydziału Chemicznego. Stypendium ustanowili absolwenci uczelni, którzy w ten sposób podziękowali swojemu wydziałowi
Profesor Danuta Leszczyńska, pracownik Jackson State University wraz z mężem Jerzym Leszczyńskim, oboje absolwenci Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej, podczas swojego pobytu na uczelni w październiku 2013 r. postanowili ufundować coroczne stypendium (w wysokości tysiąca dolarów) dla najlepszej studentki ich macierzystego wydziału. Z kolei najlepszemu doktorantowi lub doktorantce chcą opłacać tygodniowy pobyt w Stanach Zjednoczonych. Leszczyńscy podpisali umowę z Fundacją Rozwoju Politechniki Wrocławskiej, która ma pośredniczyć w przekazywaniu tego stypendium.

Kapituła Wydziału Chemicznego pod przewodnictwem profesora Andrzeja Ożyhara wyłoniła tegoroczną stypendystkę. Została nią studentka trzeciego roku Ilona Góral.
- To było dla mnie duże zaskoczenie – podkreśla laureatka. – Kiedy dowiedziałam się, że muszę się stawić na kolegium dziekańskim, myślałam, że to coś nieprzyjemnego, że może źle wypełniłam druki przy innych stypendiach i byłam dosyć wystraszona. Gdy się dowiedziałam, o co chodzi, musiałam mieć dziwną minę, bo dziekani zapytali mnie czy przyjmuję to stypendium. To oczywiście dla mnie ogromne wyróżnienie. Nigdy nie skupiałam się na wynikach w nauce, tylko starałam się robić swoje, więc tym większa była to niespodzianka.
Ilona Góral zaczyna teraz pisać pracę inżynierską. Bada rozpuszczalność polimerów i morfologię różnych mieszanin. Jej promotorem jest profesor Jacek Pigłowski, kierownik Zakładu Inżynierii i Technologii Polimerów Wydziału Chemicznego. Stypendystka studiuje też drugi kierunek na Politechnice Wrocławskiej - mechanikę i budowę maszyn na Wydziale Mechanicznym.
- Wspólnym mianownikiem dla obu kierunków są właśnie tworzywa sztuczne. Na inżynierii materiałowej prowadzę badania, jak można je przekształcać na poziomie molekularnym, a na Wydziale Mechanicznym uczę się przetwórstwa i związanych z tym zagadnień. Kiedyś myślałam o zastosowaniach medycznych, bo na mechanikę i budowę maszyn przeniosłam się z kierunku inżynieria biomedyczna. Czas pokaże, w jakim kierunku się wyspecjalizuję. Jeszcze wiele pomysłów może się pojawić – opowiada Ilona.
Studentka podkreśla, że jej pasją są podróże, dlatego za część stypendium kupiła już bilety lotnicze do Bolonii dla siebie i brata jako prezent na jego osiemnaste urodziny. Pozostałą kwotę przeznaczy także na bilet do Portugalii w przyszłym roku.
Stypendium im. Danuty i Jerzego Leszczyńskich to wyróżnienie także dla samego Wydziału Chemicznego, bo to pierwszy taki przypadek na Politechnice Wrocławskiej, by absolwenci w ten sposób dziękowali swojej uczelni. Więcej o nim można przeczytać tutaj.
km