Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
Drukuj

Będą uczyć, jak analizować media społecznościowe

19.09.2014 | Aktualizacja: 24.09.2014 09:37

Pierwsza edycja letnich warsztatów Advances in Machine Learning for Social Media Analysis 2014 (MLSMA’2014) rozpoczyna się 23 września na Politechnice Wrocławskiej
- Będziemy się zajmować analizą mediów społecznościowych, takich jak Facebook, Twitter, Blip – tego wszystkiego, co tworzone jest przez ludzi w Internecie. Z tego można starać się wyłuskać rzeczy wartościowe, poszukiwać tzw. mądrości tłumów – mówi dr inż. Tomasz Kajdanowicz, kierownik MLSMA.
Warsztaty obejmą szereg zagadnień uczenia maszynowego, od teorii do praktyki, niezwykle ważnych w analizie danych z mediów społecznościowych. Program przewiduje zagadnienia przetwarzania języka naturalnego, wnioskowania statystycznego, uczenia relacyjnego oraz analizę wydźwięku wypowiedzi.
Zaplanowana jest prezentacja plakatów przez wszystkich uczestników spotkania. Spośród przedstawionych prac wyłonione zostaną trzy najlepsze, których twórcy otrzymają nagrody sponsorowane przez SAS Institute.

Warsztaty przeznaczone są głównie dla informatyków, którzy przetwarzają język naturalny, socjologów i medioznawców zajmujących się technologiami. - Będzie to  szkolenie dla naukowców i doktorantów  przede wszystkim z Wrocławia i Dolnego Śląska, ale zarejestrowanych na nie zostało również około 20 uczestników z innych regionów Polski i 30 uczestników z ponad 20 krajów, najwięcej z Niemiec, Irlandii, Turcji, Japonii, Korei – mówi dr Kajdanowicz. Prowadzący warsztaty to wybitni naukowcy i praktycy z dziedziny uczenia maszynowego, przetwarzania języka naturalnego i analizy mediów społecznościowych. – Ameryka jest ojczyzną mediów społecznościowych. Ci, których zaprosiliśmy do Wrocławia, to specjaliści z nadzwyczajnym dorobkiem publikacyjnym, książkowym i badawczym – dodaje kierownik MLSMA.
Wykładowcami będą: Reda Alhajj - University of Calgary, Canada, Krzysztof Bogdan -  Politechnika Wrocławska, Lise Getoor - University of California, Santa Cruz, USA, Eduard Hovy - Carnegie Mellon University, USA, Kristian Kersting - Fraunhofer IAIS, Niemcy, Jacek Koronacki - PAN, Bing Liu - University of Illinois, Chicago, USA, Stanisław Szpakowicz - University of Ottawa, Canada.
MLSMA organizowane są w ramach projektu ENGINE*. Warsztaty będą trwały 23-27 września w budynku D-21 Politechniki Wrocławskiej. Więcej informacji tutaj.
km
* Projekt ENGINE - European research Centre of Network intelliGence for Innovation Enhancement (Europejskie Centrum Badawcze Inteligencji Sieciowej Wspierające Innowacje) jest projektem w ramach VII Programu Ramowego UE, realizowanym przez Politechnikę Wrocławską, która jest jednocześnie koordynatorem i jedynym beneficjentem w projekcie. Jego celem jest wymiana wiedzy z najlepszymi naukowcami z Europy, ulepszanie i tworzenie nowych laboratoriów badawczych, inicjowanie badań związanych z inteligencją sieciową oraz wdrażanie nowych rozwiązań w przemyśle.