Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Wspomnienia

Drukuj

Zmarł profesor Czesław Ryll-Nardzewski

21.09.2015 | Aktualizacja: 21.09.2015 10:16

Profesor Czesław Ryll-Nardzewski

​18 września 2015 roku zmarł jeden z najwybitniejszych polskich matematyków - profesor Czesław Ryll-Nardzewski. Był uczonym światowej klasy, profesorem nauk matematycznych, wieloletnim członkiem rzeczywistym PAN
Karierę zawodową związał z Wrocławiem, najpierw z Uniwersytetem Wrocławskim, a od 1970 r. z Instytutem Matematyki Politechniki Wrocławskiej (przez pewien czas był jego dyrektorem). Prowadził wykład z analizy funkcjonalnej dla studentów pierwszego rocznika matematyki stosowanej na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki.
Opublikował ponad 100 prac naukowych, zwierających szereg wyników o fundamentalnym znaczeniu dla całej matematyki. Jego aktywność naukowa obejmowała wiele obszarów tematycznych od logiki, podstaw matematyki, teorii miary, teorii ergodycznej, teorii prawdopodobieństwa, procesów stochastycznych i analizy funkcjonalnej do szeroko rozumianej analizy matematycznej.
Za wybitne osiągniecia naukowe otrzymał m.in. Nagrodę Fundacji im. Alfreda Jurzykowskiego, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Nagrodę Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki za kształcenie kadry naukowej, Medal im. Stefana Banacha PAN, Nagrodę Prezesa Rady Ministrów indywidualną za wybitny dorobek naukowy. Został też odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
- Był dla nas niedościgłym wzorem matematyka i inspiracją na całe życie. Wielu z nas miało przywilej obcować z Nim na co dzień, słuchać Jego wykładów, uczestniczyć w prowadzonych przez Niego seminariach, podążać za Jego wskazówkami w pracy naukowej. Był dla nas prawdziwym Mistrzem – wspominają jego uczniowie, koledzy i przyjaciele z Politechniki Wrocławskiej.
Uroczystości pogrzebowe dobędą się w sobotę 26 września na Cmentarzu Grabiszyńskim we Wrocławiu o godzinie 14.
red