Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Wspomnienia

Drukuj

Zmarł Bolesław Rostowski, twórca legendarnego Bizona

03.08.2016 | Aktualizacja: 08.08.2016 08:45

Bolesław Rostowski (fot. za www.portalplock.pl)

31 lipca zmarł Bolesław Rostowski, inżynier, konstruktor, jeden z twórców kombajnu Bizon, absolwent pierwszego rocznika na Politechnice Wrocławskiej. Miał 95 lat
Bolesław Rostowski urodził się w 1921 r. w Krośnie jako syn oficera Wojska Polskiego. W maju 1939 r. zdał maturę w Bydgoszczy i szykował się do Oficerskiej Szkoły Lotnictwa. Marzenia o lataniu przerwał wybuch wojny. W czasie okupacji zaangażował się z działalność konspiracyjną w Sanoku. Jako pracownik kolei przekazywał informacje na temat przyjazdów i odjazdów pociągów okupanta, a także fortyfikacji i umocnień na brzegu Sanu, na którym biegła linia demarkacyjna Związku Radzieckiego i III Rzeszy.
Po wojnie zamieszkał we Wrocławiu i rozpoczął studia na kierunku budowa maszyn na Politechnice Wrocławskiej. Studentów z pierwszego powojennego rocznika kształcili m.in. profesorowie ze Lwowa.
Po studiach pracował we wrocławskiej fabryce uzbrojenia, produkujących zapalniki artyleryjskie do bomb lotniczych. Na początku lat 50. przeniósł się do Płocka i rozpoczął pracę w Fabryce Maszyn Żniwnych, gdzie produkowane były kombajny zbożowe typu Vistula. Pod koniec lat 60. zespół konstruktorów pod jego kierownictwem stworzył model nowego kombajnu. Prototyp ze względu na gabaryty nazwano „Bizonem”. Nowoczesna maszyna stworzona przez inżynierów z Płocka w testach wypadła znacznie lepiej niż modele z NRD czy ZSRR, skutkiem czego to właśnie w Płocku rozpoczęła się produkcja kombajnu.  Wyróżniała się m.in. zastosowaniem hydraulicznego wspomagania, nowoczesnym systemem sterowania, zwiększoną efektywnością.
Konstruowane w Płocku maszyny do zbioru zbóż, kukurydzy i słomy były eksportowane m.in. do Danii, Szwajcarii, Węgier, a także do Indii i Brazylii. Mimo że produkcja kombajnów ustała, a sama Fabryka Maszyn Żniwnych już nie istnieje, Bizony wciąż pracują na polskich polach.
Po przejściu na emeryturę w 1981 r. Bolesław Rostowski uczył przez wiele lat przedmiotów technicznych w Zespole Szkół Technicznych, czyli płockiej Siedemdziesiątce, był również promotorem prac dyplomowych.
Pogrzeb Bolesława Rostowskiego odbędzie się w 4 sierpnia o godzinie 11.00 na cmentarzu przy Norbertańskiej w Płocku.
red.